Hangar Kapısı

Hangar Kapısı

Çok büyük boyutlara sahip endüstriyel ürün veya uçak gibi büyük araçları muhafaza etmek için kullanılan depolarda daima hangar kapısı kullanılır. Akya Savunma Sanayi olarak son teknolojiler ile istenilen tüm boyutlarda üretimini sağladığımız bu kapılar, raylı ve motorlu yapıları ile kullanım kolaylığı sağlayabilen bir nevi mega yapılı ürünlerdir.

Hangar Kapısı Nedir?

Hangar kapısı, klasik bir depo veya tesis kapısından çok daha farklı bir yapıya sahip olarak, özel bir hangar kapısı motor sistemi ile çalışan ve kullanım yerine göre birçok farklı etkilere karşı yalıtım oluşturan bir kapı modelidir. Hangar, klasik bir depodan çok daha operasyonel bir şekilde kullanılan ayrıntılara sahip bir alan olmakla birlikte bu alanda yüksek özelliklere sahip ve profesyonel bir hangar kapısı yer almalıdır.

Profesyonel özelliklere sahip bir hangar kapısı sisteminde de en üst düzey şekilde güvenlik uygulamaları yer alırken, enerji verimliliği sağlayan yani yüksek enerji sarfiyatı ortaya çıkarmayan bir tasarım bulunmalıdır. Örneğin, uçak hangarı kapısı veya endüstriyel hangar kapısı gibi sistemlerde her ne kadar dev yapılar yer alsa da mutlaka kolaylıkla kullanılabilecek, esnek ve dayanıklı bir uygulama ortaya çıkarılmalıdır.

Hangar Kapısı Sistemleri

Akya Endüstri Savunma A.Ş. bünyesinde yaptığımız üretimlerde birçok farklı noktada örnekleri görülebilecek ve referans olabilecek şekilde değişen birçok sistem ile uygulamalar sağlayabiliyoruz. Bu noktada hangar kapısı panel sistemlerinde yüksek kaliteli grp malzeme kullanımı tercih edilmektedir. Kalitesi ispatlanmış hangar kapısı grp panel malzemeleri ışık geçirgenliği engelleyen levhalar halinde, cam elyafı ve polyester reçinenin birbirine takviye edilmesi ile elde edilir.

Yüksek izolasyon ve güvenlik katkısıyla hangar kapısı grp panel ürünleri, yüksek sıcaklık veya düşük sıcaklık gibi etkilere karşı -40 ile +120 Co arasında direnç sağlar. Darbe ve kırılma gibi tüm etkilere karşı dayanıklı olması ile birlikte bu noktada uçak hangar kapısı gibi uygulamalarda sorunsuz şekilde tercih edilebilir. Hangar kapısı panel seçimleri gibi bununla uyumlu şekilde kullanılabilecek raylarda da aynı hassasiyet gösterilir.

Hangar kapısı ray sistemlerinde de kapının yana açılır veya paralel açılır gibi kullanım sistemlerine bağlı olarak alt, üst veya yan tarafta kullanılacak raylarda korozyon ve yüke dayanıklı galvaniz çelik malzemeler tercih edilmektedir. Hatta iklim koşullarının göz önünde bulundurulması ile birlikte hem sıcak hem soğuk havalarda karşılaşılabilecek etkiler açısından iklimlendirme önlemleri de alınmaktadır. Örneğin, özellikle kış soğuğunda donma gibi tehlikeler yaşanabilmesi ihtimaline karşı hangar kapısı rezistanssistemleri de uygulamalarda yer almaktadır.

Hangar Kapısı Çeşitleri

OSTİM bölgesinde faaliyetlerini sürdüren tesislerimiz sayesinde üretimini gerçekleştirdiğimiz hangar kapısı çeşitleri arasında;

  • Endüstriyel yana katlanır folding kapı
  • Teleskopik uçak hangar kapısı
  • Helikopter hangar kapısı
  • Standart uçak hangar kapısı gibi çeşitler bulunmaktadır.

Kapı çeşitleri kullanım alanının iklim özellikleri, hangarın hangi araçlar için kullanılacak olduğu, boyutlar ve proje uygulama imkanları gibi birçok farklı noktaya göre yerinde yapılan incelemeler sonrasında üretilir. Üretimlerde kullanım sisteminin ihtiyacını en güçlü şekilde karşılayacak ve hızlı kullanım oluşturacak kapsamda hangar kapısı motor sistemleri tercih edilirken, tüm etkilere karşı izole edilmiş dayanıklı sonuçlar sağlanmaya çalışılır.

Uçak Hangar Kapısı

Kapı çeşitlerine genel olarak bakıldığında uçak hangar kapısı gibi sistemler hatasız kullanım için çok yüksek özen gösterilmesi gereken sistemlerdir. Bu uygulamada genellikle otomatik uçak hangar kapıları veya panel tip kanatlı hangar kapısı gibi tercihler sağlanır. Otomatik kapılarda hangar kapısı motor kullanımı yer alır, gövdeyi taşıyan aksamlarda çelik malzeme ve panellerde grp gibi dayanıklı bir malzeme kullanılır.

Uçak hangar kapısı için en yüksek kapasiteyi taşıyacak galvaniz çelikten raylar, raydan çıkmayı engelleyecek mukavemetli kapı kanatları ve sarsılmayacak bir sistem elde edilir. Su tahliye işlemi sağlayan kanallar ısıya karşı genleşmeyi engelleyecek dayanıklı bir şekilde üretilirken, hem panel sistemlerinin hem mekanizmanın en soğuk havalarda dahi kış şartlarına dayanıklı olması için ray aralarında kauçuk kaplama ile birlikte hangar kapısı rezistans sistemleri dahi yer almaktadır.

Teleskopik Uçak Hangar Kapısı

Tam otomatik teleskopik hangar kapıları gibi sistemlerde ise motorlu kullanım yapısıyla tam pratik ve ekonomik kullanım imkanı elde edilmektedir. Bu tip kapılar pratik yönetim sağlayabilmek için profesyonel bir hangar kapısı pano sistemi ile desteklenirken, pano üzerinden her an kolay bir kontrol sağlanabilir. Elektrik kesintileri, fırtınalar ve arızalar gibi birçok farklı etkene rağmen güvenlik unsurları taşıyan ve kademeli kontrol oluşturan hangar kapısı pano sistemleri sayesinde kapı her koşula karşı dayanıklı şekilde kullanıma devam edilebilir.

Endüstriyel Yana Katlanır Folding Kapı

Endüstriyel yana katlanır folding kapı ise otomatik bir şekilde yana katlanır kapı olarak da bilinirken, bu sistemler ise genellikle endüstriyel tesisler ve hangar içerisindeki bölümlemeler arasında kullanılır. Bu tip yoğun trafik bulunan bölgelerde daha faydalı bir kullanım elde edilmesi ile birlikte yana katlanır kapılar dayanıklı mekanizması ile birlikte uzun yıllar tek bir sistem üzerinden motorlu şekilde kontrol edilebilir.

Sıklıkla açılıp kapanması durumunda dahi arıza gibi bir sorun ortaya çıkarmayan ve hatta açık kaldığında zarar görebilecek bu kapılar, her an tek bir buton sayesinde açılıp kapanarak kullanılabilir. Ortamda toz, kirlilik ve hava yalıtımına karşı dayanıklı bir şekilde özel malzemeler ile üretilmiş bu kapılar otomatik katlanır yapıları ile hangar ortamında daralma ya da sıkışıklık oluşturmadan kullanılabilecek bir yapıya sahiptir.

Hangar Kapısı Projesi

Hangar kapısı uygulamalarında istenilen güvenlik, kolay kullanım ve tasarruflu kullanım gibi birçok farklı özelliğin elde edilmesi için proje bazlı çalışmalar yapılması gerekir. Tıpkı bir hangarın inşa edilmesi gibi sadece bu hangarın düzenli şekilde çalışacak kapısının uygulanmasında da ölçüler, incelemeler ve malzeme seçimleri gibi ayrıntılar ile profesyonel bir proje hazırlanır.

Uçak hangarı veya helikopter hangarı alanları gibi noktalarda kapı projesi hazırlanırken, genellikle dikey askılı proje gerçekleştirilir. Dikey askılı proje ile birlikte hangar kapısı ray sistemleri yan kanallarda yer alır. Bu kapılarda isteğe bağlı kapı cepleri ve personel kapıları dahi uygulanabilir. Temel olarak proje bazlı uygulamalar sayesinde çok uygun maliyetli bir tasarım ortaya çıkarılmaktadır.

Akya Savunma olarak havalimanları, jet komutanlıkları ve Kara Havacılık Okulu gibi birçok noktada uyguladığımız bu hangar kapıları için projeler, hangar ölçülerinin net bir şekilde alınması ile hazırlanmaktadır. Güvenilir, sağlıklı ve uzun ömürlü bir çalışma için proje içerisinde kullanılacak tüm ölçüler hassas bir şekilde elde edilmeli, tasarım buna uygun olarak mutlak güvenilir bir şekilde yapılmalıdır.

Doğal aydınlatma açısından saydam paneller, güvenilir ve emniyetli sistemler ile hazırlanan bu kapılar özellikle personel, hava taşıtı veya ekipman emniyeti için önemlidir. Proje uygulaması fabrikasyon bir şekilde üretimi gerçekleştirilen parçalar ile sağlanırken, milimetrik üretilmiş bu parçalar sayesinde uygulama alanında kesme, delme, kaynak gibi işlemlere ihtiyaç duyulmadan çok hızlı bir sonuç ile çalışan bir sistem sunulur.

Hangar Kapısı Fiyatları

Hangar kapıları belirtilen şekilde değişen sistemler ile kimi zaman endüstriyel kimi zaman uçak hangarı kapısı veya teleskopik kapılar olarak farklı boyutlarda üretilebilir. Hangar boyutlarına ve kullanım alanının özelliklerine göre özel bir şekilde hazırlanan proje sayesinde üretimi ve uygulaması yapılan bu kapılarda mutlaka gerekli incelemelerin yapılması ve bu sayede hangar kapısı fiyatları belirlenmesi sağlanmaktadır.

Hizmetlerimiz

Sosyal medyada takip etmek için Akya Hangar Kapısı